Zapowiedzi książkowe - październik 2018

by - września 30, 2018



Cześć kochani,
przeglądając zapowiedzi książkowe na październik, rzuciły mi się dwie rzeczy. Po pierwsze ilość premier, która jest z jednej strony delikatnie mówiąc przytłaczająca, natomiast z drugiej fantastyczna wiadomość dla wybrednych osób. Po drugie w październiku zrobił się bum na poradniki chorobowe, na których hasła typu keto, insulinoodporność od razu rzucą nam się w oczy. Jeszcze jedną znalazłam tendencję. Po hasłach typu hygge, shinrinyoku następuje nowa tendencja - minimalizm. Czy tylko mnie dziwi, że kilka wydawnictw sięga po podobną tematykę w jednym miesiącu?
No, ale nie będę już przedłużać, czas na najciekawsze według mnie premiery października. Uważajcie, będzie ich sporo...


Dwór Szronu i blasku gwiazd | S. J. Maas
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 3 października

Opis:
Uwielbiana autorka powraca z kolejną odsłoną cyklu "Dwór cierni i róż"!
Akcja powieści toczy się kilka miesięcy po wydarzeniach z Dworu skrzydeł i zguby. Historia opowiedziana jest z perspektywy Feyre i Rhysa, którzy wraz z przyjaciółmi zajmują się odbudową Dworu Nocy oraz miasta, które uległo znacznym zniszczeniom podczas wojny. Na szczęście zbliża się czas Przesilenia Zimowego, a z nim wyczekiwane ułaskawienie. 
Jednak mimo świątecznej atmosfery duchy z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Feyre, która będzie obchodziła swoje pierwsze Przesilenie Zimowe, odkrywa, że najbliższe jej osoby są znacznie bardziej poranione niż można by przypuszczać. A to może mieć znaczący wpływ na przyszłość Dworu i całego ich świata.

Czas na powrót do świata Sary J. Maas. Po nawet dobrej trylogii, autorka zdecydowała się na przerywnik, który jest traktowany jako 3,5 tom, co moim zdaniem jest tylko nabijaniem kasy, ale tak polubiłam Rhysa, że oczywiście skusiłam się już na ten tytuł. Czytam, ale bez większych zachwytów... Pewnie niedługo pojawi się recenzja na blogu :)


Kto porwał Daisy Maison? | E. Hunter
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 3 października

Opis:
Daisy Mason zniknęła. Zabrał ją ktoś, kogo znasz. 
Ośmioletnia Daisy Mason znika z domu podczas sąsiedzkiej zabawy na przedmieściach Oxfordu. Nikt z gości niczego nie widział. Czy obca osoba mogłaby porwać dziewczynkę nie zostawiając po sobie żadnego śladu?
Gdy do akcji wkracza detektyw Adam Fawley, jego podejrzenia w pierwszej kolejności kierują się w stronę rodziny porwanej dziewczynki. Rodzice Daisy ewidentnie ukrywają jakąś tajemnicę, a jej cichy i wycofany braciszek zdaje się wiedzieć coś, o czym nie chce jednak mówić. Internet zaś huczy od plotek i domysłów. 
Detektyw Fawley wie, że przy większości zaginięć sprawcą jest ktoś dobrze znany ofierze. Z każdą kolejną godziną szanse na znalezienie Daisy maleją. Czy uda się mu przebić przez gąszcz rodzinnych kłamstw i odnaleźć dziewczynkę, zanim będzie za późno?
Sprawca może być bliżej, niż myślisz.

Nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła w tym miesiącu uwagi na jakiś kryminał. Co raz bardziej się przekonuję do tego rodzaju książek, a opis w powieści Erin Hunter jest dla mnie bliski i pewnie kiedyś się skuszę :)

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię | T. Reinertsen Berg
Wydawnictwo: ZNAK
Data premiery: 3 października

Opis:
Zdobywca nagrody Brageprisen dla najlepszej norweskiej książki non-fiction 2017. Prawa zostały sprzedane do 10 krajów. 
Jak widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jak wyobrażali sobie oceany ci, którzy żeglowali tylko po morzach? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps? Za każdym wielkim odkryciem geograficznym stał podróżnik – marzyciel, którego odwaga zamieniała w czyn ulotne sny o nieznanym. Każda wyprawa przemierzała nowe przestrzenie kuli ziemskiej, które cierpliwy kartograf następnie oswajał i przekładał na obrazy. 
"Bez granic. Mapy, które tworzą historię" to porywająca podróż przez czas i przestrzeń, która na zawsze zmieni twoje myślenie o świecie. Z książki dowiesz się, jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata, odkryjesz, jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami oraz dlaczego zaczęto tworzyć rysunki dna oceanicznego. To także fascynująca opowieść o ambicji i śmiałości docierania tam, gdzie nie sięgają ani wzrok, ani wyobraźnia. O tym, że nic nie jest pewne i ustalone raz na zawsze.

Jest to pierwsza z książek literatury faktu, która zwróciła moją uwagę. Tego pewnie o mnie nie wiecie, ale będąc małą dziewczynką ślęczałam godzinami na studiowaniu atlasów świata. Byłam takim ówczesnym google maps, ponieważ miałam i mam do dziś pamięć wzrokową, dlatego też zwróciłam uwagę na ten tytuł, który dla mnie wydał się bardzo interesujący i z pewnością po niego sięgnę  :)

Rośliny oczyszczające powietrze | A. Boixiere-Asseray, G. Chaudet
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Data premiery: 3 października

Opis:
Rośliny pokojowe to naturalne filtry antysmogowe efektywnie pomagające oczyścić powietrze w pomieszczeniach. Zieleń domowa potrafi dezaktywować wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i fal emitowanych przez urządzenia elektroniczne. Dodatkowo rośliny doniczkowe niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. 
Ten poradnik prezentuje rośliny pokojowe najskuteczniej ograniczające zanieczyszczenia powietrza w domu. Znajdziesz w nim:
przegląd przyczyn zanieczyszczeń w pomieszczeniach (farby ścienne, tworzywa sztuczne, środki czyszczące, zapachy do domu), 
porady pozwalające zidentyfikować źródła zanieczyszczeń w domu i wybrać odpowiednie rośliny, 
zasady eko-oczyszczania, opis 20 najbardziej dobroczynnych roślin.

Myślę, że ten tytuł przyda się wszystkim mieszkającym na południu Polski oraz przy większych aglomeracjach. Szczególnie warto po niego sięgnąć i zaopatrzyć się w roślinki, bo sezon grzewczy tuż tuż. A do tego ta prosta a zarazem cudowna graficzna okładka przykuła moją uwagę. :)


Nieśmiała | S. Morrant
Wydawnictwo: Feeria Young
Data premiery: 3 października

Opis:
Niemota. Święta Dziewica. Lodówa... Eleonore zna doskonale te wszystkie wyzwiska. Stara się puszczać je mimo uszu... a raczej stara się nie okazywać, że robią na niej wrażenie. Bo tak naprawdę wolałaby po prostu zniknąć. Może wtedy nie musiałaby słuchać tych wszystkich obelg, które spadają na nią pomimo... a może właśnie dlatego, że stara się być przezroczysta. Nie zawsze tak było. Nieśmiałość Elie to nie przyczyna, ale skutek traumatycznych przejść sprzed kilku lat. Ostatnie, na co dziewczyna ma ochotę, to słuchać głupich uwag pod swoim adresem. Bo wszystkie trafiają ją prosto w serce. 
Podczas gdy Eleonore ćwiczy stawanie się niewidzialną dla otoczenia, podstępem w jej łaski usiłuje wkraść się Jason, nowy uczeń jej szkoły. Chłopak pokazuje przy tym wszystkie swoje twarze - od tandetnego flirciarza, przez mistrza ironii, aż po oblicze, które robi na Elie największe wrażenie. Okazuje się, że pod maską zawadiaki i podrywacza Jason skrywa też niezwykłą umiejętność bycia... przyjacielem. A właśnie za tym Elie najbardziej tęskni: za przyjacielem, który odszedł, zostawiając ją samą sobie w najgorszym możliwym momencie, gdy pewnego popołudnia jej życie roztrzaskało się w drobny mak. Ale czy nowa, szalona znajomość na pewno wróży coś dobrego? Gdy Eleonore nie potrafi już zapanować nad mętlikiem w głowie, przeszłość ponownie daje o sobie znać, a sprawy zaczynają toczyć się w niespodziewany sposób. 
Oto historia przejmująca, smutna, ale niepozbawiona szczęśliwego zakończenia, która da ci nadzieję, jeśli ją straciłaś, i pozwoli uwierzyć w to, że wszystko może mieć swój happy end. Poruszający debiut nastoletniej belgijskiej autorki.

Przyznam się Wam, że jestem w trakcie czytania tej cudownej pozycji. Jeśli lubicie książki Kasie West to ta również się Wam spodoba i powinna przykuć Waszą uwagę. Jest to lektura nie tylko dla osób skrytych i nieśmiałych :)


Basic Witches. Magia kobiecości | J.Saxena, J. Zimmerman
Wydawnictwo: Feeria
Data premiery: 3 października

Opis:
Czy zdarza ci się minąć na ulicy kobietę, od której bije niewypowiedziany blask, ale za nic w świecie nie potrafisz wskazać jego źródła? Po prostu masz ochotę do niej podejść i obejrzeć ją z każdej strony, żeby odkryć, o co chodzi. Niektóre kobiety wyróżniają się z tłumu, choć nie robią nic szczególnego. A mimo to wokół nich zawsze jest wianuszek ludzi, którzy czerpią ogromną satysfakcję z przebywania w ich towarzystwie. 
Jedni mówią, że to charyzma. My nazywamy to magią kobiecości. A te kobiety - to właśnie Basic Witches, czyli współczesne czarownice. Jeśli zabierasz głos, gdy każą ci być cicho, i kochasz rzeczy czy ludzi bez względu na to, czy inni to akceptują – to zdecydowanie jesteś jedną z nich!
Współczesna czarownica nie ma nic wspólnego z kobietami, które płonęły na stosie za nadprzyrodzone moce. Ta książka nie nauczy cię, jak lewitować, zdobyć bogactwa ani komunikować się z duchami. Natomiast może cię nauczyć mantr, zaklęć, rytuałów i innych drobnych, codziennych czarów, które pozwolą ci wykorzystać twoje ukryte zdolności i moce. 
Nauczysz się, jak zaklinać rzeczywistość i skierować myślenie na inne tory. Dowiesz się, jak zmusić swój umysł, by przestał widzieć wszędzie przeszkody i mnożyć wymówki. Pomyśl o przedstawionych w tej książce zaklęciach jako o punktach wyjścia do odnalezienia wszelkich niezwykłych sposobów, którymi możesz się komunikować z samą sobą i zmieniać kierunek myśli i emocji. Ze wszystkich składników udanego czaru jedynymi niezbędnymi elementami są twoja intencja i pragnienie zmiany. 
Jeśli uważasz, że kobiety mają prawo wychodzić przed szereg i nie jest to oznaka szaleństwa ani powód do strachu przed nimi – ta książka jest dla ciebie.

Jeden z tych poradników, który z pewnością przykuje uwagę niejednej osoby. Nie dość, że pięknie wydany, w twardej oprawie, z cudownie błyszczącą okładką, to jeszcze w środku utrzymany w tonacji kolorystycznej z okładki. Jak będzie z treścią? Zobaczymy :)

80-te | J. Solska
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Data premiery: 3 października

Opis:
Jedna z najbardziej zasłużonych polskich dziennikarek od lat związana z "Polityką“ postanowiła napisać książkę o tym, jak naprawdę żyło się w PRLU. 
Pomysł książki wziął się z refleksji, że teraz coraz więcej młodych ludzi, którzy w PRLU się urodzili, albo przeżyli jedynie pierwsze lata życia, wspomina ten czas jako okres beztroski i szczęśliwości. Zdaniem wybitnej polskiej dziennikarki jest to niezwykle bolesne dla tych, którzy w tamtych czasach walczyli z komunistyczną władzą, starali się przywrócić Polsce wolność. 
Ta książka to próba rozliczenia się z mitami o PRLu, które namnożyły się w ostatnich latach. Solska krok po kroku rozwiewa poczucie, że wtedy było "bezpieczniej“, "ciekawiej“, "lepiej“.

Kolejny ciekawy tytuł z cyklu PRL, do którego lubię wracać z racji tego, że sama się urodziłam w końcówce lat 80'tych. Ten tytuł nie tylko będzie idealny dla osób takich jak ja, ale również mam nadzieję, że młodsze odnajdą w nim specyficzną magię, która delikatnie wraca w świat pop kultury :)

Sekret Tatiany | G. Paul
Wydawnictwo: Mando
Data premiery: 3 października

Opis:
Dwie kobiety. Dwie różne historie. I jedna tajemnica, która je połączyła. 
1914. Wielka księżna Tatiana z rodu Romanowów zakochuje się w rannym oficerze kawalerii. Czas im nie sprzyja: walki przybierają katastrofalny obrót, potężna monarchia chyli się ku upadkowi, a życiu kochanków zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. 
2016. Kitty wyjeżdża do odziedziczonego po pradziadku domku, aby uciec od problemów małżeńskich. Tam, nad brzegiem jeziora Akanabee, znajduje niezwykły, wysadzany klejnotami naszyjnik, który odkrywa przed nią rodzinny sekret... 
Historia wielkiej miłości, która wymaga wielu poświęceń, lecz jest w stanie przetrwać najcięższą próbę. 

Jestem w trakcie czytania tej pozycji i jest to jedna z ciekawszych książek, która będzie miała swoją premierę w październiku. Cudownie przeplatają się losy dwóch kobiet, dwóch historii życia. Jeśli lubicie takie opowieści, to ta Was z pewnością nie zawiedzie. Wydawnictwo zdecydowało się na dwie okładki, co również jest świetnym pomysłem :)

Deszczowe ptaki | C. Goenawan
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 11 października

Opis:
Dwudziestoczteroletni Ren Ishida otrzymuje wiadomość o nagłej śmierci Keiko, swojej starszej siostry, która została brutalnie zamordowana w prowincjonalnym miasteczku Akakawa, do którego przeprowadziła się jedenaście lat wcześniej. 
Ren opuszcza Tokio, by zorganizować pogrzeb i uporządkować sprawy siostry. Potrzeba uporania się z przeszłością i zgłębienia tajemnic Keiko skłania go do przejęcia jej posady w lokalnej szkole i osiedlenia się w Akakawie na dłużej. Próbuje odkryć, kto mógł pragnąć śmierci kobiety, a jednocześnie odbywa podróż sentymentalną, na nowo przeżywając lata dzieciństwa i biorąc pod lupę własne życie. 
Ren rozpaczliwie szuka ukojenia w pustce, jaką zostawiła po sobie Keiko. W snach nawiedza go mała dziewczynka, która próbuje mu coś powiedzieć, a spotkania z osobliwymi mieszkańcami miasteczka - politykiem Kosugi Katou i jego pogrążoną w depresji żoną, z ponętną uczennicą Rio czy Hondą, dawnym współpracownikiem siostry - odmieniają go na zawsze. 

Uwielbiam książki, których akcja osadzona jest w krajach dalekowschodnich, stąd też sama z pewnością kiedyś sięgnę po ten tytuł. Opis jest ciekawy i intrygujący, a do tego ta okładka z rybkami koi, przykuwa uwagę  :)

Vincent boys | A. Glines
Wydawnictwo: Young
Data premiery: 11 października

Opis:
Bad boy, zakazana relacja i lato, które wszystko zmieni. 
Ashton jest zmęczona byciem grzeczną dziewczynką, która spełnia oczekiwania wszystkich Idealna uczennica, idealna córka, idealna dziewczyna swojego idealnego chłopaka, Sawyera. Kiedy Sawyer wyjeżdża z miasta, do życia Ashton ponownie wkracza ich wspólny, najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, Beau. Chłopak jest prawdziwym bad boyem i najseksowniejszym facetem, jakiego kiedykolwiek widziała. Chociaż dziewczyna wmawia sobie, że próbuje tylko odbudować dawną więź, to szybko przekonuje się, że stąpa po kruchym lodzie. Bycie grzeczną jeszcze nigdy nie było tak trudne. Czy Ashton będzie miała odwagę zrobić coś, czego sama pragnie?

Abbie Glines jest jedną z tych autorek, którą biorę w ciemno. Jej książki zwykle są lekkie, przyjemne, wręcz idealne na chandrę czy jako przerywnik od trudniejszej lub bardziej wymagającej pozycji. Ja jestem zdecydowana się wziąć ją nawet bez czytania opisu, bo to Abbie :)


Bez złudzeń | M. Sheridan
Wydawnictwo: Edipresse
Data premiery: 17 października

Opis:
Osierocona przez matkę jako mała dziewczynka, egzystująca kątem u biologicznego ojca, zgwałcona przez jego kompana, Eloise wzrasta w poczuciu bezradności i osamotnienia wobec otaczającej ją rzeczywistości. Kończy szkołę średnią, ale zdana wyłącznie na siebie, pozbawiona jakiegokolwiek wsparcia, ostatecznie zatrudnia się w klubie, gdzie skąpo ubrana tańczy na rurze. Przybiera imię Crystal i jako bardzo urodziwa kobieta szybko zyskuje popularność. Wcale jej to nie cieszy, brzydzi się oglądającymi ją, często na wpół pijanymi oraz namolnymi mężczyznami, ale musi zarabiać na swoje utrzymanie. Z obojętności i nieufności wobec nich, a także wszystkich innych przedstawicieli tej płci czyni swoją zbroję - o wiele lepiej nie czuć zupełnie nic, niż dać się zranić. Pewnego wieczoru zauważa w klubie mężczyznę ewidentnie różniącego się wyglądem i sposobem zachowania od stałych bywalców. Po występie dowiaduje się, że poprosił szefa klubu, by mógł z nią porozmawiać. 
Mężczyzna potrzebujący pomocy... 
Gabriel Danton uważa, iż niemal do końca zrzucił z siebie ciężar, pod którym uginał się od czasu, gdy jako dziewięcioletni chłopiec został uprowadzony przez porywacza. W zawilgoconej, wyposażonej w małe zaciemnione okienko piwnicy spędził sześć długich i trudnych lat, a mimo to nie poddał się i czerpiąc ze wspomnień o szczęśliwym dzieciństwie, znalazł w sobie dość odwagi oraz siły, by uciec. Wymarzony powrót do rodzinnego domu przyniósł mu kolejną traumę – nie zastał w nim ukochanych rodziców, którzy w czasie jego nieobecności zginęli w wypadku samochodowym. Znalazł oparcie we wspólniku i zarazem przyjacielu ojca, młodszym o rok bracie, a także we własnej artystycznej twórczości. Potrzebował czasu i pracy nad sobą, aby nie zatracić się w goryczy i żalu, i uwierzyć we własną przyszłość. Do tego stopnia odzyskał samego siebie, że pomyślał, iż mógłby spróbować związać się z kobietą. Rzecz w tym, że wciąż bał się bliskości, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Przyszło mu do głowy, że mógłby zapłacić za pomoc w zwalczeniu tej obsesji, i wybrał się do klubu. Występ Crystal robi na nim wrażenie nie tylko z powodu jej urody. Wydaje mu się, że ta piękna młoda kobieta o inteligentnym spojrzeniu zupełnie nie pasuje do miejsca, gdzie występuje. Postanawia z nią porozmawiać.

Mia jest drugą autorką, którą biorę w ciemno. Każda jej książka ma swój utrzymany poziom i uwielbiam to, jakie porusza w swoich tytułach problemy. Z pewnością sięgnę też po ten tytuł :)

Lucyfer | J. L. Armentrout
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 17 października

Opis:
Julia Hughes przez całe życie postępuje ostrożnie. Wszystko się zmienia, gdy otrzymuje bolesną lekcję. Postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie. W barze poznaje bardzo przystojnego Taylora. 
Niesamowicie bogatych braci de Vincent łączy mroczna reputacja. Zatrudniają Julię, aby opiekowała się ich siostrą, która wróciła do domu po tajemniczym zniknięciu przed laty. Opiekunkę rozpraszają w pracy czyhające w rezydencji niebezpieczeństwo, a także seksowny Lucian. 
Praprababka de Vincentów twierdziła niegdyś, iż mężczyźni z ich rodu mogą zakochać się tylko raz w życiu. Najwyraźniej nadeszła kolej Luciana. Nowo poznana kobieta nie powinna jednak dowiedzieć się o niektórych sekretach rodziny. Tymczasem w posiadłości dochodzi do tajemniczej śmierci ojca braci. Czy Julii i de Vincentom uda się rozwiązać zagadkę?

Osobiście nie jestem do końca przekonana do tego tytułu, ale lubię styl pisania Armentrout, więc kiedyś pewnie sięgnę po tę książkę - pewnie będzie to wtedy, kiedy już wszyscy o tym tytule zapomną  :)

EKO w wielkim mieście | E. Kozioł
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 17 października

Opis:
Małe zmiany = Wielkie korzyści
Jeszcze kilka lat temu żyłam zamknięta w czterech ścianach w swoim mieszkaniu w jednym z wielkich miast Europy. Podobnie jak wy wolność odzyskiwałam w weekend, wtedy pakowałam walizki i jechałam na łono natury poza miasto – im dalej, tym lepiej. Ciągle mi czegoś brakowało, czułam się osaczona, miałam wrażenie, że wpadłam w ten sławny wyścig szczurów jak śliwka w kompot. A gdzie w tym wszystkim czas na życie?
Natura i prostota – to było moje lekarstwo. Powrót do życia nie musi oznaczać przeprowadzki na wieś. Weźcie tę książkę do domu i poznajcie wyjątkową drogę, która kiedyś pomogła mi odnaleźć samą siebie i poczuć wolność. Dajcie mi szansę, a zobaczycie, że ekologia to nie tylko segregowanie śmieci, lecz także życie w harmonii ze sobą i światem. Pozwólcie mi pokazać wam, jakie to wszystko proste. 
W kilka chwil pozbądźcie się z domu toksyn, aby był bezpieczny i stał się oazą w miejskiej dżungli; prawdziwym miejscem wypoczynku po ciężkim dniu. 
Zakochajcie się w jakości i prostocie, dzięki którym znikną dziury w domowym budżecie. 
Nauczcie się naturalnej pielęgnacji skóry, której pozazdrości wam niejedno SPA. 
Poznajcie moje tricki, dzięki którym eko wcale nie jest dla bogaczy. 
Dajcie się zainspirować i rozpocznijcie zieloną rewolucję na miarę swoich możliwości!

Myślę, że może to być jeden z ciekawszych poradników w tym miesiącu. Lubię kiedy cała wiedza jest zebrana w jednym miejscu i człowiek ma możliwość ją zweryfikować i czegoś nowego się douczyć. Temu poradnikowi dam zdecydowanie szansę. :)

Cuda za rogiem | K. Higashino
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 17 października

Opis:
Witaj w sklepie wielobranżowym, 
dzięki któremu rozwiążesz wszystkie swoje problemy!
Yūji Namiya przez wiele lat prowadził mały sklep osiedlowy. Ludzie przychodzili do niego nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale też po radę w trudnych sytuacjach życiowych. Odbywało się to w dość nietypowy sposób. Listy z pytaniami wrzucali do sklepu przez otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali z pojemnika na mleko. Po śmierci właściciela budynek opustoszał, a o panu Namiya zapomniano. 
Kilkadziesiąt lat później troje złodziei – Shōta, Atsuya i Kōhei – trafia do dawnego sklepu, szukając kryjówki. Kiedy zmęczeni i głodni przeszukują stare półki sklepowe, wydarza się coś niespodziewanego: ktoś wrzuca do sklepu list. Okazuje się, że młoda kobieta prosi w nim o poradę. Kiedy zaskoczeni rabusie próbują zrozumieć sytuację, odkrywają, że list przyszedł do nich z przeszłości...

Jeśli zastanawiacie się dlaczego ta lektura również trafiła na listę, to spójrzcie kilka tytułów wyżej, a tam znajdziecie odpowiedź dotyczącą książek, w których akcja dzieje się w krajach dalekiego wschodu. Tak, ten argument do mnie przemawia. Drugim oczywiście jest cudowna okłada i intrygująca treść. Z pewnością kiedyś przeczytam :)

Randka | L. Jensen
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 17 października

Opis:
Jedna noc może zmienić wszystko... 
Zaskakujący psychologiczny thriller, od którego nie można się oderwać. 
Coś złego przytrafiło się Alison Taylor. Przekonana przez przyjaciół, że powinna pogodzić się z rozpadem małżeństwa i niedawną separacją, Ali umawia się przez portal randkowy na spotkanie z nowym mężczyzną. 
Sobotni wieczór zaczyna się niewinnie, jednak gdy Alison budzi się w niedzielę rano, odkrywa, że cały jej świat wywrócił się do góry nogami. Jest sama w swoim mieszkaniu i nie pamięta, co się jej przytrafiło, ale z rany na jej głowie sączy się krew, a gdy spogląda w lustro, nie rozpoznaje swojej twarzy. Co więcej, Ali nie rozpoznaje też nikogo z przyjaciół i rodziny. I nie potrafi zidentyfikować osoby, która najwyraźniej zamierza zniszczyć jej życie... 

Kolejna autorka, którą biorę w ciemno, wraca z nową książką. Tak, L. Jensen ma chyba dar do pisania ciekawych i intrygujących thrillerów psychologicznych. Zdecydowanie sięgnę po ten tytuł. Mój numer jeden na liście thrillerów w tym miesiącu :)


Paranoja | K. B. Miszczuk
Wydawnictwo: W. A. B.
Data premiery: 17 października

Opis:
Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy ma paranoję. Tymczasem Joanna Skoczek, wygadana lekarka psychiatrii, wraca do stolicy po urlopie. Wciąż usiłuje otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. A może to także tylko paranoja?

Kasia wraca z nową książką, której już nie mogę się doczekać. Po "Obsesji" miałam delikatny kac czytelniczy i mam nadzieję, że "Paranoja" sprawi, iż będzie on ogromny. Oj, chyba jedyna książka w tym miesiącu polskiej autorki, na której myśl tupię nóżkami i zacieram ręce :)

My, super imigranci | E. Smechowski 
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 18 października

Opis:
Emilia była jeszcze Emilką, kiedy jej rodzice wsadzili ją do samochodu i zostawiając za sobą szarą Polskę, pojechali do Berlina Zachodniego. Był rok 1988. Kilka miesięcy później miała już nowe nazwisko, nowy język, nowy kraj: była teraz Niemką, wszystko co polskie było niemile widziane, marzenie o lepszym życiu przekształciło się w codzienną walkę o to, żeby tylko nie rzucać się w oczy. Kiedy nowi znajomi rodziców przychodzili na obiad, zamiast pierogów podawano mozzarellę z pomidorami. A kiedy Emilia przyniosła do domu dyktando z niemieckiego z dwoma błędami, jej mama była przerażona. 
W minionych dziesięcioleciach z żadnego innego kraju - poza Turcją - nie przybyło do Niemiec więcej ludzi niż z Polski. I żadna inna grupa imigrantów tak bardzo nie starała się stać niewidoczna. Emilia Smechowski wzruszająco opowiada osobistą historię zbiorowego doświadczenia: historię wstydu i zawziętej woli odniesienia sukcesu, dążenia do emancypacji i budowania wiary we własne możliwości. 

Przeglądając książki, które będą mieć premierę w październiku, rzuciła mi się w oczy ten niepozorny tytuł traktujący o polakach - imigrantach z lat 80'tych. Lubię tego typu literaturę faktu, która bardziej ukierunkowuje na problemy społeczne i ukazuje różnice kulturowe. Ciekawa jestem, czy ten tytuł spełni moje oczekiwania :)

Dzieci Hurina | J. R. R. Tolkien
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 23 października

Opis:
Tolkien wiele lat pracował nad "Dziećmi Húrina". Niestety nie dane było mu dokończyć opowieści. Podjął się tego jego syn, Christopher Tolkien, który ułożył tekst z istniejących materiałów. Całości dopełniają ilustracje Alana Lee. 
Prawie sześć i pół tysiąca lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni" Śródziemie leży w cieniu Czarnego Władcy. Najwięksi wojownicy wśród elfów i ludzi zginęli. Wszystko pogrąża się w ciemności i rozpaczy. Nowy, śmiertelnie niebezpieczny przywódca, Túrin, syn Húrina, razem z bandą banitów przeciwstawia się Czarnemu Władcy i zmaga się z nałożoną przez niego klątwą. 
Historia wojny, nienawiści, walki o władzę, ale też nadziei i odwagi. Poznajcie losy Túrina i Niënor.

Wydaje mi się, że "Dzieci Hurina" to taki "must have" każdego fana Tolkiena. Ja się do takich osób zaliczam. Z pewnością zakupię ten tytuł i za jakiś czas ją przeczytam, tym bardziej, że jest to kolejny tytuł z pięknie wydanej serii :)

Wojenna burza | V. Aveyard
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive
Data premiery: 31 października

Opis:
Zdrada nieomal zniszczyła Mare i zagroziła rebelii. Teraz – by chronić Czerwonych i Nowych – Czerwona Królowa musi poświęcić swoje szczęście i zawiązać sojusz, który sprawi, że Norta się podda, a Maven razem z nią. 
Potężni Srebrni, sprzymierzeńcy Cala, wraz z Mare i Szkarłatną Gwardią mają szansę na zwycięstwo. Jednak ogarnięty obsesją Maven nie cofnie się przed niczym, by odzyskać Mare – nawet jeśli będzie musiał zniszczyć wszystko na swojej drodze. Buntowniczka władająca piorunami może stracić swoją pozycję na zawsze. 
Gdy powstaną po raz ostatni – Czerwoni niczym świt – korona trafi w samo serce burzy. Nadciąga wojna, która odmieni królestwo. Wszyscy staną do walki, ale nie wszyscy przetrwają. Bo za zwycięstwo trzeba zapłacić najwyższą cenę.

Kolejna książka z serii. Muszę się Wam przyznać w sekrecie, że książki V. Aveyard stoją u mnie na półce i pięknie wyglądają, bo póki co - brak czasu na ich przeczytanie. Kiedyś nadrobię. Obiecuję :)

Ostrożnie z miłością | S. Young
Wydawnictwo: Burda
Data premiery: 31 października

Opis:
Seria przypadkowych zdarzeń doprowadza do spotkania, które Ava i Caleb zapamiętają na zawsze. 
Chyba cały wszechświat sprzysiągł się przeciwko Avie. 
Powrót z Phoenix do domu w Bostonie okazuje się pełen niespodzianek: pewien arogancki Szkot, Caleb, sprzątnął jej sprzed nosa ostatni bilet w pierwszej klasie, jej lot zostaje odwołany, musi więc wracać okrężną drogą, z przesiadką i noclegiem w Chicago. 
Na dodatek spotyka tam niesympatycznego Caleba. Napięcie, które rośnie między bohaterami, doprowadza w końcu do... namiętnej nocy podczas przymusowej przerwy w podróży; nocy, jakiej Ava jeszcze nigdy nie przeżyła. 
Oboje traktują to jako jednorazową przygodę, ale za jakiś czas los znów postawi Caleba na drodze Avy... 
Decydują się wówczas na związek bez zobowiązań. Caleb przez swoje trudne doświadczenia z przeszłości nie chce się poważniej angażować. Ale Ava wkrótce przekonuje się, że przystojny Szkot wcale nie jest takim okropnym typem, za jakiego go uważała. 
Postanawia za wszelką cenę zawalczyć nie tylko o jego ciało, lecz także serce. 

Samatha Young trafiła na moją listę z dwóch względów. Aby zmobilizować do przeczytania choćby jednego jej tytułu, który to stoi na półce i czeka na lepszy czas, oraz dlatego, bo wiem, że wiele osób uwielbia tę autorkę. Może w końcu się przekonam :)


Uff, to by było na tyle. W październiku pojawi się z pewnością mnóstwo ciekawych książek i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. A wy na jakie tytuły czekacie? Może na coś, co nie trafiło u mnie na listę wyczekiwanych pozycji?

Pozdrawiam serdecznie,
Katka, czytamiogladam.pl

You May Also Like

0 komentarze